Zimní opatření u malt GROUTEX
Zásady práce s nesmrštivými maltami GROUTEX při nízkých teplotách
Belgie
Mosty pro vlaky TGV, Belgie
Brno
Sběrné středisko České pošty, Brno SKANSKA CZ
Nymburk
Most Nymburk SMP CZ
Jedna z obecných zásad pro práci s cementovými hmotami nedoporučuje práci při teplotách nižších než +5 0C. Důvodem je prodlužování hydratace a při poklesu teplot pod bod mrazu dochází k následnému rozrušení slabých vazeb v materiálu narůstajícími krystaly zmrzlé vody. Dosáhne-li cementový materiál pevnosti v tlaku alespoň 5 MPa a více, je již vůči nízkým teplotám dostatečně odolný.
Vezme-li se tato skutečnost v úvahu a využije-li se rychlého nárůstu pevnosti malt řady Groutex, je možné s nimi pracovat za nízkých teplot (i kolem bodu mrazu).
Při práci s maltami řady GROUTEX za nízkých teplot je však nutné dodržet následující doporučení:
- Sledovat předpovědi počasí a vývoj teplot na pracovišti. Práci s materiálem naplánovat tak, aby materiál získal dostatečnou pevnost do doby, než teploty výrazně poklesnou (obecně nejlépe kolem poledne před podvečerním poklesem teplot).
- Je-li to možné temperovat před aplikací malt okolní betonové dílce plamenem nebo teplometem (ohřevem zajistit rozpuštění případné noční námrazy na dílcích - důležité!!) a temperovat tak určitou vrstvu materiálu, která nebude tolik odnímat teplo z malt Groutex před následným postupným vychladnutím.
- Pro penetraci (prefa-dílců, betonu) využít teplé vody o maximální možné a dostupné teplotě. Není-li možné k temperování a případnému odstranění námrazy použít teplomet, využít k tomu horké penetrační vody (při vysoké teplotě vody alespoň ve dvou krocích k zabránění teplotního šoku v materiálu). Aplikovat malty v krátké době po dostatečném nasáknutí místa penetrační vodou, kdy ještě nedojde opět k významnému prochladnutí.
Pozor na obecnou zásadu - přebytek vody odstranit aby nedošlo k nežádoucímu naředění malty. Nejde-li to mechanicky využít případně vlastnosti malty (obecně při lití z jedné strany vytlačuje z dutin vodu) a přebytkem materiálu vodu odstranit, prsty kontrolovat správnou konzistenci malty, naředěný materiál odstranit! - Pytle se suchou směsí malty co možná nejdéle skladovat v suchu a teple (např. temperované stavební buňce), případně potřebné množství směsi v dostatečném předstihu do tohoto prostoru přenést ze skladovacího místa.
- Záměsovou vodu ohřát alespoň na teplotu 25 0C a více.
- Další možností, která přispěje k rychlejšímu nastartování procesu tuhnutí malty je přídavek rychlocementu MULTIFIX RAPIDE v poměru cca 10-20% k maltě.
Nejprve připravit maltu (správný poměr cement-voda), rozmíchat směs rychlocementu (opět dodržený poměr cement-voda) a vzápětí směs dobře vmíchat do směsi malty. Při přípravě rychlocementu použít stejné zásady jako u malty Groutex (skladování v teple atd). Přídavek rychlocementu (vzájemný poměr) je žádoucí odzkoušet na konkrétní aplikaci, tj. teplotu, způsob užití apod. aby nedocházelo k nežádoucímu ovlivnění vlastností (např. naopak k předčasnému tuhnutí atd.) - Umožňují-li to podmínky místo aplikace přikrýt nebo jinak chránit k udržení teploty a oddálení procesu prochládání.
- Nespěchat s případným odbedněním místa aplikace materiálu jako zálivkové malty, posečkat dle vývoje teplot alespoň 36 hodin.
- Materiál zatěžovat úměrně k vývoji teplot a dosažení potřebných pevnostních parametrů po vytvrdnutí.
Upozornění:
Další informace jsou obsaženy v technickém listě výrobku. Nejste-li si postupem jistí, stavební práce s maltami řady GROUTEX při nízkých teplotách konzultujte s dodavatelem. Není-li možné uplatnit alespoň některá z uvedených doporučení a zajistit tak náběh pevností malty před poklesem teplot s maltou při nízkých teplotách raději nepracujte!! Dodavatel nenese odpovědnost za případně vzniklé škody při neodborném zacházení a nedodržení popsaných opatření.